NOSTALJİ: Megadeth’in 1980’lerde başına gelen skandal!

megadeth_rust_in_peace1980lerin başları. Dave Mustaine daha Metallica‘ya girmemiş, Panic adlı bir grupta çalıyor. Şarkı yazarı olarak yeteneğini keşfetmiş şarkı üstüne şarkı yazıyor. Bu şarkılardan bazıları gelecekte Megadeth albümlerine girecek kadar vazgeçilmez olacak. Bir gün Dave Mustaine California’lı bir grupla stüdyoda provaya girer. John Spectre adlı bir gitarist ve arkadaşının olduğu gruba yıllar sonra Rust In Peace albümünde yer alacak Rust In Peace..Polaris şarkısının rifflerini gösterir. Bu sırada parça Child Saint adını taşımaktadır.

Yıllar sonra 1989’da Dave Mustaine radyo dinlerken Child Saint adıyla gruba gösterdiği parçanın çalındığını duyar. Üstelik sadece parçanın değil grubun da adı Child Saint olmuştur. Çılgına döner ve gruba dava açar ve bu parçaya biraz daha hızlanmış olarak Rust In Peace albümünde yer verir.

Kimileri diyor ki Child Saint parçayı Dave’den duyup çaldı. Child Saint elemanları da Dave Mustaine’in parçayı kendisine verdiğini söylüyor. Grubun yaptığı “bu parçayı kullanabilir miyiz” demek olmuş ve Dave’den “sorun değil” cevabını almışlar. Parçanın yazımını 1984’de tamamlamışlar. 1985’de demo ve 1988’de single olarak yayınlamışlar. Grubun ortalıkta başka parçası yok. Koca interneti aradım bulamadım. Üstelik gruba isim seçerken de bu parçanın adından başka ad bulamamışlar. Bu da grubun başka parçasının olmadığını düşündürüyor. Üstelik madem Dave o parçayı “alın tepe tepe kullanın” diye gayet rahat vermiş, grup bunu fırsat bilerek bir de Peace Sells, Holy Wars, Hangar 18 filan koparsaymış bari.

Parçanın bu versiyonu da hiç fena değil, zevkle dinlenebilecek nitelikte. Ama grubun bir başkasına ait bir parçaya oturduğunu bilmek bu keyfin büyük kısmını alıp götürüyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here