Rihanna’nın derdi hepimizi nasıl gerdi?

rihanna_dertSon birkaç yılda müzikseverlerin arasında salgın hastalık gibi yayılan bir şey varsa o da Rihanna’nın yeni albüm çıkarma beklentisiydi. 2012 yılına kadar neredeyse her yıl yeni bir albüm çıkaran küçük kızımız, üç yıldır yeni bir albüm için hayranlarını ağaç gibi bekletiyordu. Tabii bundan daha bir yıl önce yeni albümü için hazırladığı ve arka arkaya piyasaya verdiği üç şarkının da ticari açıdan gümlemesinin de albümün gecikmesinde büyük payı olduğunu göz ardı edemeyiz.

Ne yapacaktı bu yeni albümünde Rihanna? Artık artistik açıdan daha olgun daha oturaklı, kalıcı ve saygıdeğer bir sanatçı profili çizecekti. Yani insanların adını duyar duymaz ayağa fırlayıp ceketinin düğmelerini iliklediği türden bir sanatçı. Siz deyin Elton John, ben diyeyim Arif Sağ. İşte Rihanna da böyle ağır sanatçı olarak anılabilmek için yapılacak akla gelen ilk şeyi yaptı ve Paul McCartney ile düet ayarladı. Yanında da Kanye West olmak üzere. Sonuçta Paul McCartney’in adını duyunca ayağa kalkıp ceketinin düğmelerini ilikleyen insanlar var mı var. Kanye West de “entelektüel, çılgın ve ne yapacağı kestirilemez rapçi” kategorisinde yer almayı hedeflemiş ve bu yüzden birçok kez komik duruma düşmüş bir sanatçı olarak, ayrıca albümün “executive” prodüktörü sıfatıyla oraya eklemlenmişti.

Rihanna, Paul Mc Cartney ve Kanye West entelektüel, sofistike ve duygulu bir profil çizerken görülüyor
Rihanna, Paul Mc Cartney ve Kanye West entelektüel, sofistike ve duygulu bir profil çizerken görülüyor

Böylece FourFiveSeconds klibiyle birlikte piyasaya verildi. Klip Rihanna’nın makyajsız ve entel göründüğü siyah beyaz havasıyla ne kadar sofistike ve enteresandı, elemanlar şarkıyı sağa sola havaya tavaya bakarak söylerken sanki hayata tekme atar gibi ne kadar doğal, futürsuz ve çabasız görünüyorlardı, FourFiveSeconds’un bitişik yazılmasında bile insan aklının alamayacağı ne büyük, ne fevkalade hikmetler vardı.

Parça tutmadı. Olsun napalım, başka parça bulunur.

Rihanna, ABD bayrağı önünde sofistike ve duygulu bir şekilde yırtınırken
Rihanna, ABD bayrağı önünde sofistike ve duygulu bir şekilde yırtınırken

American Oxygen’in klibi piyasaya verildi. Burada da Rihanna artık hoplamalı zıplamalı parçalarla çik çikidom şik şikidom hop tirininay ninaydom bir popçu değil ama klibinde Martin Luther King, Ay’a yolculuk ve trenlerin üstünde kaçak seyahat eden göçmenler gibi görüntülere yer veren duyarlı, duygulu ve tabii ki entelektüel bir popçu profili çiziyordu. Dakika başı ABD bayrağının göründüğü klip ile Rihanna ne kadar siyasi ve ciddi bir profil çizerek göz dolduruyordu. Küçük popçu kızımız ne kadar büyümüş ve olgun ve dolgun bir kadın olmuştu, şayet Barbados’ta doğmuş olmasaydı ileride ABD başkanlığına bile soyunabilmeye layıktı.

Bu parça da tutmadı. Olsun napalım, başka parça bulunur.

Rihanna, Bitch Better Have My Money klibinde dağıtırken. Duygu desen hak getire, sofistikasyon desen o da hak getire.
Rihanna, Bitch Better Have My Money klibinde dağıtırken. Duygu desen hak getire, sofistikasyon desen o da hak getire.

Bitch Better Have My Money klibi geldi. Bu sefer karşımızda artık yeni albümü için piyasaya sürdüğü hiçbir parçası tutmadığı için çıldırmış, çıldırdığı için de adam kaçırıp doğrayan bir Rihanna vardı. “Görün artık bu yeni albümü” der gibi şok yaratma taktiğinin dibine vurularak hazırlanan klipteki kanlar içindeki Rihanna görüntüleri birçok gencin rüyasına girdi, tavandan aşağı sarkıtılan sarışın güzel kadın için hepimiz çok ağladık, müzik basınından bir sürü kişi ağzına geleni saydırdı ve…

Bu parça da tutmadı. Olsun napalım, yeniden stüdyoya girilir, gerekirse albüm yeni baştan yazılıp kaydedilir.

Peki neden Rihanna durup dururken tarz değiştirmeye, duyarlı, ağır, olgun, dolgun, oturaklı, ciddilikten her an kasılmaya hazır ve de nazır bir sanat emekçisi profili çizmeye karar verdi. Birçok insan sebebini buna bağlıyor.

beyonce2013 yılında müzik piyasasını az çok takip eden herkes çok iyi bilir ki, Beyoncé biraz akl-ı selimi olan herkesin tambir ÖKÜZLÜK diye tabir edeceği bir harekatta bulunarak, kendisiyle aynı adı taşıyan yeni albümünü kimseciklere haber vermeden bir gecede aniden pat diye piyasaya sürüvermişti. Albümü iTunes’a düşmüş olarak gören herkesler de bu tarihi hadisenin verdiği gazla hemen koşup albümü alıvermişti. Böylece albüm bir haftada 1 milyon mu ne satmıştı.

Dolayısıyla bu harekatın bize karşı bir ÖKÜZLÜK olarak addedilmesi biraz lafın gelişidir sonuçta bu harekat karşısında bizlere zararlı olan, tabiri caizse giren çıkan hiçbir şey yoktur. Asıl kelimenin tam anlamıyla ÖKÜZLÜK Beyoncé’nın aynı tarihlerde yeni albümlerini çıkaran rakibelerine, bilhassa Lady Gaga, Katy Perry ve Britney Spears’e karşı yapılmıştır. Beyonce bu inanılmaz taktikle üç günde 600 bini pat diye satarken, bunu akıl edememiş olan kızlarımız ilk haftada 300 binlik satışı bile görememişlerdir. Özellikle Lady Gaga’nın o dönemde çıkan Artpop albümünün promosyonuna harcanan 25 milyon doların sırf bu nedenle çöpe gittiği dahi iddia edilmiştir. Bu kızlarımız, o zamandan beri yeni bir albümü piyasaya sürmemiş durumdadırlar.

Beyonce rakibi kadın popçular için kabustan beter olmuştur
Beyonce rakibi birçok kadın popçu için kabustan beter olmuştur

Ama şu anda görüyoruz ki bu Beyoncé fırtınası en ağır şekilde Rihanna’yı etkilemiş. O olay olana dek Rihanna kızımız her yıl yeni bir albüm çıkarmayı ihmal etmiyordu. Artık ne zaman yeni bir parça çıkarsa “bu hangi albümdendi” diye kafamız karışıyordu o da böylesine ağır bir karışıklık içine düştüğümüzün farkında olacak ki çözümü her yeni albüm çıkarışışında saç rengini ve modelini değiştirmekte bulmuştu. Bu sayede artık hangi albüm hangi parçadandı anlayabiliyorduk, aman neyse yazarken bile kafam karıştı. Albümler şaşırtıcı bir şekilde bıktırmayıp başarıdan başarıya koştuğu için de Rihanna kızımızın özgüveni tavanlara vurmuş, arşa değip geçiyordu. Rihanna artık yeni Madonna gibi bir şeydi.

Beyoncé “o albümü” çıkarmadan önce Rihanna Instagram’da ona nasıl da geçiriyordu.

rihanna_beyonce
Rihanna ve efso hashtagleri

Tabii Beyonce fanları ortalığı birbirine kattı. Rihanna’ya etmedik hakaret bırakmadılar. (Bazen “The BeyHive”ın özellikle Beyonce’nin rakibi kadın popçuları yerin dibine sokmak için var olan bir fan klüp olduğu kanaatindeyim.) Aslında Beyonce ile Rihanna arasındaki rekabet rüzgarları biraz da yazacak kavga arayan medyanın gazıyla taa 2005-2006’larda yaratılmıştı. Beyonce, ilk solo albümünden itibaren rakibi birçok kadın popçuyu belediye çukuruna düşmüş gibi hissettirirken, ona rakip arayan medya “Beyonce’nin büyük fanı olduğu için şarkıcı olmaya karar verdiğini” ilan eden Rihanna kızımızı bulmuştur. Bu kızımızın sesi ve entertaintment yeteneği Beyonce kadar yoktur ama onda apayrı bir güzellik, cazibe ve star ışığı vardır. Beyonce gibi sahnede yırtınamıyordur ama şarkısını ella ella diye uzatarak daha akılda kalıcı bir hale getirmeyi akıl edebiliyordur. Böylece medya bu rekabet olayının resmen üstüne atlamış hatta işi Beyonce’nın kocişi Jay Z ile Rihanna arasında aşk dedikodusu çıkarmaya kadar götürmüştür.

İşin doğrusu Beyonce uzun yıllar, bizlere Hadise, Ebru Polat, ex-Hande Yener olarak tercüme edilebilecek assolist kılıklı bir tiki popçu, dansöz, alem kızı profili çizerken, Rihanna özellikle ikinci albümden itibaren, giyim kuşamı, dövmeleri ve yaşam biçimiyle daha asi ve çılgın bir görünüm arzetmiştir. Beyonce, attığı her adımı hesaplayan, yanlış bir adım atmamak için bin kere düşünüp taşınan, mükemmeliyetçiliğin dibine vurmuş bir profil çizerken, Rihanna içinden geldiği gibi davranarak, yeri geldiğinde salaklık ve beceriksizlikler yaparak daha doğal ve içimizden biri profili çizmiştir. Beyonce Instagram fotolarını bile, yanlış bir şey yazarım korkusuyla tek kelime etmeden yayınlarken, Rihanna fotolarını 50 milyon adet imla hatasıyla dolu hashtagla sağa sola ana avrat giderek yayınlamış ve bu doğallığıyla hepimizin kalbini bir kez daha kazanmıştır.

Götüüürrr
Götüüürrr

Bu vesileyle Rihanna süperstarlığın doruğuna ulaşınca Beyonce’de değişiklikler görmeye başlamışızdır. Artık Beyonce de tiki dansöz imajından sıyrılmış, daha çılgın ve “asimtrak” görünmeye başlamıştır. Saçlarına çılgın modeller yapmış, acayip el hareketleri yaptığı fotoğrafları Instasında paylaşmış, şarkılarında küfür bile kullanmıştır. Ne var ki birisi olmak başkadır, birini oynamak başkadır. Beyonce’nin rol yaptığını öyle olsa bile olmasa bile düşünen az kişi olmamıştır. O her zaman kalbimizde saç, makyaj ve başka bilimum kızsal mevzularda danışmanlık hizmeti alacağımız tatlı tiki dansöz abla, Amerikan Hadise olarak kalacaktır. Yeni Beyonce’ye bir türlü alışmıyoruzdur ve alışmayacağızdır.

Rihanna yeni albümü için kalın kaşlarla karşıt bir entelektüellik sergilerken. Çünkü kalın kaş, karşıt bir entelektüellik demektir.
Rihanna yeni albümü için kalın kaşlarla karşıt bir entelektüellik sergilerken. Çünkü kalın kaş demek, karşıt bir entelektüellik demektir.

İşte rekabet durumları bu kadar kızışıkken, nihayet 2016 yılına gelmişizdir. Rihanna bizi ağaç gibi bekleten ANTI adını verdiği albümünü çıkarmıştır. Beyonce’nin yaptığını yapmayı ve ilk etapta bir milyon satmayı o kadar kafasına koydu ki sonunda çok dahiyane biz çözüm buldu: Anlaşmalı olduğu Samsung firması, albümden bir milyon kopya satın aldı ve bunu TIDAL üzerinden fanlara bedava dağıttı. Böylece Rihanna bir milyon satışa tekabül eden platin plağı kaptığı gibi evine götürdü. Kimse de oturup ‘yahu bedava dağıtılan albümle osuruğu kaydetsen platin alır’ demedi. Albümde eski albümlerin havası yok. Durağan ve ağır parçalarla uyutuyor. Ama garip bir şekilde dinleniyor. Zaten pop müzikte trend galiba ağır ve bayıcı şarkılara eğilmiş görünüyor. Arka arkaya 10 tane ninni muadili, uyku hapı etkisi gösteren parçayı diz, al sana albüm. İşin tuhafı satıyor da. The Weeknd de The Weeknd dediler, nesini seviyorlar bu horoz saçlı adamın diye oturdum albümü dinledim, uyumaktan başka bir şey yapmadım. Ama yer gök The Weeknd diye inliyor.

Rihanna son albümüyle işte böyle maceradan maceraya koşuyor. Ancak daha albümün tadını alamamışken bir de ne öğrenelim? Beyonce de yeni albümünü bu yıl çıkaracakmış. Kızcağız Beyonce ile aynı dönem albüm çıkarmamak için dört dönerken yine Beyonce ile dip dibe takıştı. Beyonce kalkmış bir de Rihanna’nın albümünden tam bir hafta sonra yeni şarkı yayınlamış. Siyah Amerika’nın sorunlarını anlatan klipte o meşhur “yırtınmalı dans” figürlerini sergiliyor hatta el hareketi bile yapıyor. Yine aynı filmleri seyredeceğiz görünüyor.

Rihanna çılgın olacakrihanna_cilginBeyonce daha da çılgın olacakbeyonce_cilginRihanna gündemi Beyonce’den almak için kliplerinde iyice coşacak tumblr_my8pa2Wa1V1rsy327o1_500rihannatwerkingBiz de çekirdeklerimizi alıp oturup seyredeceğiz.ay_cekirdegiİkisinin de yolları açık olsun.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here