Asi Nota 1 yaşında!

acilis_1_yilZaman bazen ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Bu bloga başlayalı tam tamına bir sene olmuş, nasıl da sular seller gibi akıp da geçti zaman değil mi? Hayretlerim şaştı vallahi. Ben bu blogu tam bir yıl önce 13 Şubat 2015 tarihinde hayata geçirdim ve günlerden Cuma’ydı. Bu tarihi bilerek ayarlamadım, kendisi öyle denk geldi. Tabii hemen bunu kutlamak için birkaç arkadaş toplandık, Boğaz manzaralı bir lüks otelin süitini kiraladık, manyaklar gibi partiledik, yedik içtik odayı bir güzel dağıttık, bu arada o hengamede odadaki Full HD televizyonu da 25. katın penceresinden aşağı atıvermişiz vallahi hatırlamıyorum kafa bir dünya tabii anlarsınız ya demeyi çok isterdim ama hayır siteciğimin doğum gününü kutlamak için evde eşofmanla notebook başında pinekliyorum. Belki şaşaalı bir kutlama yapmıyorum ama umudum var, yüzümde hafif bir gülümseme gökyüzüne bakıyorum, yıldızlara selam veriyorum gelecek mavilikler için filan.

Evet 13 Şubat 2015 Cuma günü siteyi başlattım. Sitem ayın 13’ünde Cuma günü çıkıyor ehuhuheue derken asıl büyük olayı kaçırıyordum az kalsın, bu tarihin heavy metal tarihinde özel bir anlam ve önemi var. Black Sabbath’ın grupla aynı adı taşıyan ilk albümü 13 Şubat 1970 Cuma günü piyasaya çıkmıştı ve bu nedenle birçok insan 13 Şubat’ı “heavy metalin doğum günü” olarak görüyor. Cuma’sı işin tadı tuzu biberi. Tevekkeli değil, daha bu tarihte çıkacağını bilmeden siteyi WordPress’te hazırlarken deneme fotoğrafı olarak Black Sabbath’ın hem de ilk dönemlerinden orijinal kadrolu bir fotoğrafını seçip koymuştum ve sitenin girişinde fotoğraf duruyordu. Sonra açılış için hazır ettiğim birkaç yazıyı siteye girdiğimde Black Sabbath’ın ilk dönemiyle ilgili yazdığım bir yazı, en son girdiğim yazı olmadığı halde sitede en üst sırada yer almıştı ve buna şaşırmıştım. Yani bu site bir Black Sabbath enerjisiyle çıktı. 13 Şubat’ta çıkacağı buradan belliymiş artık tesadüf mü kader mi bilemem.

Blogcuğumu o kadar seviyorum ki bunun için flyerlar bile hazırladım.
Blogcuğumu o kadar seviyorum ki bunun için flyerlar bile hazırladım

Aslında klasik rock ve heavy metal üzerine bir Facebook sayfası ve/veya grubu açmak istiyordum ama “benim sayfamı insanlar ne yapsın? diğer sayfalara nazaran extra ne katabilirim ki?” gibi sorular nedeniyle erteliyordum. Blog fikri aklıma birden geldi, gelir gelmez de yazılar aklıma birer birer dökülmeye başladı. Evet bu iş olacak dedim kendi kendime. Farklı ve orijinal bir blog olacak dedim. 5 yıldır başka konularda bloggerlık yapıyordum zaten, dergicilik tecrübem de vardı, bu blogu açıp blogun ana çizgisi olan klasik rock ve klasik heavy metali yazmak için geçerli birçok nedenim de vardı. Hedeflediğim gibi bir blog olabildi mi derseniz, eğer aklımdaki bütün yazıları yazabilirsem bir ilginçliği olacağı kesin. Ama yazabiliyor muyum derseniz, vakit sorunum ciddi anlamda var. Artık üniversite çağında değilim, iş tempom zaman zaman feci yoğunlaşabiliyor, yapmak istediklerimin yüzde 10’unu bile yapamadım. Bazen bir bakıyorum ki 3-4 gün yazı yazmamışım.

O zaman ne yapıyorum, blog boş kalmasın diye ilginç bulduğum haberleri giriyorum ama burayı ben haber sitesi olsun diye hiçbir zaman düşünmedim, tek başıma Blabbermouth filan gibi yapamam yani o kadar işin ortasında nasıl altından kalkacağım, haber okumak isteyenler için zaten yerli yabancı başka onlarca kaynak var, bu siteyi haber dışı değişik müzik yazılarım için açmıştım. Bu bağlamda daha çok kişisel müzik blogum niteliğindeydi ama “portal” olarak görenler varmış, yani haber portalı gibi, vallahi çok şaşırdım. Herhalde tema olarak Newspaper kullanmamdan dolayı olacak. (Tabii tasarımında epey oynamalarla çiçek bahçesi gibi yaptığım bir Newspaper bu) Portal gerçekten çok hoş geliyor kulağa hatta Bülent Ersoy aksanıyla söyleyeyim portâââl, evet çok havalı.

Sitemi yayına hazırlarken deneme olarak kullandığım Black Sabbath fotoğrafı. Sonra sitenin çıkışı 13 Şubat 2015 Cuma gününe denk geldi...
Sitemi yayına hazırlarken deneme olarak kullandığım Black Sabbath fotoğrafı. Sonra sitenin çıkışı 13 Şubat 2015 Cuma gününe denk geldi…

Ama daha çok bir müzik yolculuğu bu. İlhamını Van Halen’ın Gene Simmons prodüktörlüğünde hazırlanan demosunu dinlerken aldığım bir yolculuk. Bu demodaki parçaların birçoğu sonraki albümlerinde de yer aldı. Gerçek bir rock’n’roll ziyafeti niteliğindeki bu demo, büyük bir efsanenin doğuşunu nasıl da bildiriyordu? Van Halen kadar insana kendini iyi hissettiren kaç grup var? O dönemdeki birçok grubu, Van Halen’ı, Kiss’î, Rainbow’u dinlerken kendi kendime çok sorduğum bir sorudan yola çıkarak başladı bu yolculuk. “Şimdi müzikler neden öyle değil?” Nerde o eski gitarlar, eski sololar, eski vokaller, eski ruh? Rock ve metal adına (iyi eserler neyse ki çıkmaya devam etse de), bize neden ruhsuz zevksiz şeyler dayatılıyor? Hem de ta 90lardan beri. Bu müziği dinlemeye 1992-1993 gibi başladım. Aynı dönemde grunge patlaması yaşandı. Haydi grunge’da bazı parçalar gene fena değildi de sonra gelenler çok feci şeyler oldu. Hem mainstream’de hem underground’da.

Örneğin Iron Maiden dinleyerek bu müziğe başlayan birçok insan bu müziği biraz araştırayım dediğinde Iron Maiden gibi başka gruplar bulmayı umarken karşısına çok farklı tarzlardan oluşan bir çorba çıktı. Aradığına ulaşması da epey zorlaştı. Bir noktadan sonra da tür ayrımı artık gerekli hale geldi. Van Halen, Kiss seven biri death ve black metale ısınamayabilir ve bu gayet doğaldır. Biri klasik rock seviyorsa ve punk dinleyemiyorsa bunu da doğal karşılamak lazım. Artık internet var, bilgiye ulaşmak sınırsız, bu bağlamda bloglar aracılığıyla daha niş bir yayıncılık internet çağında ön plana çıktı. Yani belli bir alanda derinlemesine yayın yapmak önem kazandı. Ben de bu müzikal yolcuğumu başta klasik rock ve klasik heavy metal olmak üzere eskilerin özleten müziğine bir sevgi gösterisi olarak tasarladım. Metalin her tarzına yer vermiyorum. Hatta açık söyleyeyim metalin bazı tarzlarını (black metal vb.) yazacağıma pop yazarım daha iyi. Ama arada metal dışı tarzlar da yazabilirim, hatta müzik dışı konularda da yazabilirim, hatta siz de yazabilirsiniz.

Nice yıllara!

megadeth_pasta

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here