Bugün günlerden Barış Manço!

baris_manco2Bugün 2 Ocak. Barış Manço‘nun doğumgünü. Yaşasaydı 72 yaşında olacaktı. Kimbilir daha ne ölümsüz eserlere imza atacaktı. İlk fanı olduğum sanatçı, tam hatırlamıyorum ama ya Ajda Pekkan ya da Barış Manço‘dur. Hangisinin daha önce fanı olduğumu hatırlamıyorum çünkü 4 yaşında küçük bir çocuktum. Ajda bir kadın olarak saçıyla makyajıyla tavrıyla rol modelim olmuştu ama Barış Abi’ye ayrı fanlık duyardım.

Barış Manço‘nun hem şarkılarını çok severdim hem de uzun saçlarına hayranlık duyardım. Ben de saçımı onun gibi uzatmak isterdim ailem zorla kestirirdi. Saçma bulmayın 4 yaşında çocuktum. Çocukluk gereği sanatçılara fanlık, saç, makyaj, kıyafet üzerinden şekilleniyordu. Müziğine önem vermek için birkaç yıl daha beklemem gerekecekti. Bir keresinde ailem beni “Saçlarını aynen Barış Manço gibi yapacağız,” diyerek kuaföre götürdü. Ben de çok sevinerek gittim kuaföre. Kuaför aldı makası eline başladı bir şeyler yapmaya ama ne olduğunu anlamıyorum küçücük çocuğum, kuaför saçlarımı Barış Manço gibi yapıyor zannediyorum, sonra kaldırdılar beni aynaya baktırdılar. Ben Barış Manço gibi upuzun saçlar beklerken saçlarımı daha da kısalmış, oğlan çocuğu gibi olmuş görünce bir başladım ağlamaya 50 saat susturamadılar.

Barış Manço‘nun plaklardan ziyade televizyondan seyrederek fanı olmuştum. Şimdiki gibi sanatçıların televizyona istedikleri gibi çıkabildikleri bir dönem değil 1980’ler. Tek bir kanal var, TRT. Bu kanalda da “denetim” denen bir şey var. Sanatçılar eserleriyle TRT’ye başvuruyor, TRT’deki koca koca adamlar da kimi zaman çok komik olan çeşitli gerekçelerle parçanın yayınlanmasını kabul ediyor ya da reddediyor. Böyle bir mekanizmaya rağmen Barış Manço televizyonda sık sık izleyebildiğimiz bir sanatçıydı.


Sonra aradan biraz zaman geçti, Barış Manço televizyon için program da yapmaya başladı: Barış Manço ile 7’den 77’ye. Programın Adam Olacak Çocuk bölümüne katılmayı çok istemişimdir. Ama maalesef yaşım biraz büyümüştü artık. Barış Manço bu programda hem çocuklar için yarışmalar düzenler, hem de dünyayı gezerdi.
Hatta bu gezilerinden biri esnasında egzotik Kongo Cumhuriyeti’nin müthiş tropikal manzaraları ve güzel yerlileri eşliğinde Domates Biber Patlıcan şarkısına klip çekmişti. Klipteki yerli kızın güzelliği hepimizin büyük dikkatini çekmişti.

O dönemde Barış Manço bir anda Japonya’da da popüler oldu ve orada üst üste konserler vermeye başladı. Japonlar Barış Manço‘yu çok seviyordu.
Barış Manço sadece müzisyen değildi, oyunculuk da yapmıştı. 1970lerde başrolünü Meral Zeren ile paylaştığı Baba Bizi Eversene adlı filmde oynamıştı. İşte o filmden Kurtalan Ekspres ile birlikte bir Dere Boyu Kavaklar performansı

Ülkemizdeki birçok sanatçı gibi Barış Manço‘nun da yurtdışına açılma denemesi olmuştu. Bu kapsamda CBS plak firması ile anlaşarak 1976’da Belçika’da Baris Mancho albümünü kaydetmişti. İşte aşağıda o döneme ait bir Hey dergisi haberi. Barış Manço‘nun ağzından “Ölmek Var Dönmek Yok” başlığını taşıyan haberde Barış Manço ülkemizdeki albüm kaydetme imkanları ile yurtdışındaki albüm kaydetme imkanları arasındaki büyük farka değiniyor, dünya müzik piyasasına Türk sanatçılar olarak damga vurmak için bu imkanlara sahip olmanın öneminden bahsediyor.

baris_manco1baris_manco2Tabii Barış Manço ile ilgili söylenecek çok şey var, ama şimdilik çocukluğumdan kendisini hatırladığım şekliyle onu bir anmak ve geçmişten güzel görüntüler paylaşmak istedim. Sadece çocukluğum ve gençliğim değil, 40 yıla damga vurmuş çok büyük bir sanatçıydı. Kendisi bedenen aramızda olmayabilir ama bıraktığı yüzlerce eserler daima aramızda, onu sevgiyle anıyoruz.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here